Wigilia każdemu z nas kojarzy się z bliskimi, świątecznymi potrawami, choinką, prezentami. Jest jednak pewna rzecz, której brak byłby odczuwalny i sprawiłby, że czulibyśmy się nieswojo. Że ta Wigilia jakaś taka wybrakowana. Świąteczne teksty. Jest po prostu pewien zestaw, który trzeba usłyszeć podczas Wigilii, żeby móc powiedzieć: „O tak, to są Święta!”.

Zostaw, to na Święta

Otwierasz lodówkę, a tam półki uginają się od jedzenia. Zastanawiasz się, czy przypadkiem na Wigilię nie wpadnie całe kuzynostwo, bo spokojnie można wyżywić ze 30 osób. Sięgasz po jakąś drobną rzecz, chcesz zjeść łyżeczkę sałatki jarzynowej, a tu karcące spojrzenie mamy i ten tekst. No tak, bo jak coś skubniesz, to wieczorem na pewno zabraknie jedzenia. NA PEWNO.

Jedzcie, bo się zmarnuje

Jeszcze kilka godzin temu wątłe zapasy jedzenia były poważnie zagrożone (patrz tekst wyżej), a teraz trzeba dopychać na siłę, bo przecież WSZYSTKO SIĘ ZMARNUJE. Część rodziny zaczyna niebezpiecznie zsuwać się z krzeseł, spojrzenia stają się mgliste, ale co robić, jemy!

Średnie mi wyszły w tym roku

Jest tak samo dobre jak rok temu, dwa lata temu i pięć lat temu. Ale tekst musi paść, żeby wszyscy przy stole mogli zacząć się przekrzykiwać, zapewniając, że „Nieprawda, pyszne!, „Takie dobre ci wyszły, że aż sobie dołożę jeszcze”. Nie próbujcie nawet milczeć po tym tekście. NIGDY. Nawet jeśli coś wyszło średnio, to na miłość boską – zaprzeczajcie!

No jedzcie, jedzcie

Bo przecież nikt nic nie je. A guziki w spodniach rozpinamy dla hecy.

A serniczka już próbowałeś?

Jeśli próbowałeś, to zachwalaj pod niebiosa. A jeśli jeszcze nie, to rzucaj wszystko co robisz i sięgnij po ten sernik!

Tylko w co ja wam to zapakuję? 

Wigilijni goście muszą wyjść z wałówką. Z tym się nie dyskutuje. Pozostaje tylko kwestia, w co spakować jedzenie. Na szczęście w każdym polskim domu zawsze znajdzie się 10 wolnych pudełek po lodach. W drugich 10 jest zamrożony koperek.

Ale już z ciebie kawaler/panna! W której to klasie już jesteś?

Tekst, który kocha każde dziecko. Zwykle następuje po nich seria buziaków od dawno niewidzianej ciotki. Przeżyć i zapomnieć.

Żebyś w końcu znalazła jakiegoś faceta

Życzenia, które uwielbia każda singielka. Nie żebyś znalazła miłość na całe życie, kogoś porządnego, wystarczy JAKIŚ facet. Może być najgorszy bej, byle był.

No to co, pieniędzy i zdrówka, bo jak to będzie, to wszystko będzie

Amen!

No kochani, to powiedzcie nam, kiedy wnuki?

I wszystkie spojrzenia na Was. Każda para marzy o tym, żeby na forum omówić planowaną datę poczęcia.

Posiedźcie jeszcze chwilkę

Tekst, który dobrze znają wszyscy, którzy muszą być na dwóch kolacjach wigilijnych. Tu chcą, żebyście jeszcze posiedzieli, bo nie zdążyliście porozmawiać, co Wy właściwie zjedliście, przecież na pewno głodni jeszcze jesteście, a w kieszeni telefon dzwoni już po raz czwarty, a po drugiej stronie słuchawki czeka pytanie: „No kiedy będziecie? Bo tu wszystko już dawno gotowe i czekamy tylko na was.”

No i tak to

Uniwersalna zakończenie każdej średnio udanej rozmowy. Świetnie sprawdza się także jako tekst, kiedy zapada niezręczna cisza. Wypada to powiedzieć z głębokim namysłem, po czym lekko westchnąć. Od razu zrobi się tak metafizycznie przy stole.

Więcej tego szykowania niż tych Świąt

Ano prawda. Bo mycie okien ruszyło jeszcze w listopadzie. Ustalanie świątecznego menu zwykle odbywa się już w październiku. Bo przecież to już trzeba poplanować, pomyśleć. Potem i tak zawsze wszyscy jemy to samo, no bo jak inaczej.

Święta, Święta i po Świętach

Ktoś zawsze musi to powiedzieć. Inaczej nie ma Świąt, po prostu.

M.