Wielokrotnie spotkaliśmy się ze zdziwieniem, gdy na pytanie „Z jakim biurem podróży pojechaliście?”, odpowiadamy, że wakacje zorganizowaliśmy na własną rękę. Dlaczego warto samodzielnie zorganizować wyjazd zagraniczny? Korzyści jest wiele. Nas przede wszystkim przekonuje to, że zwykle tak jest po prostu taniej oraz samodzielność w wyborze noclegu, który nam najbardziej odpowiada. Lubimy też zwiedzać i poznawać nowe miejsca „po swojemu”, bez asysty przewodnika i grupy innych wycieczkowiczów. Oferty biur podróży oczywiście także warto sprawdzać. Skorzystaliśmy z nich dwa razy, gdy opłaciło nam się to finansowo. Jednak ogarnięcie wyjazdu na własną rękę to dla nas miły wstęp do późniejszego poznawania nowego miejsca.

Samodzielne zorganizowanie wyjazdu wcale nie jest trudne i naprawdę nie ma się czego obawiać. Przedstawiamy kilka kroków i wskazówek, które mogą Wam w tym pomóc.

1. Wybierz cel podróży, termin i kup bilety

Na początku są dwie drogi. Albo masz wymarzony kierunek podróży i wiesz, że chcesz pojechać koniecznie w to miejsce albo nie nastawiasz się na nic bardzo konkretnego i po prostu szukasz dobrej okazji. W wybraniu lotów pomocne będą ich wyszukiwarki, takie jak Skyscanner, Kayak czy Momondo. Warto szukać lotów także bezpośrednio na stronach linii lotniczych, szczególnie tych tanich. W ten sposób udało nam się np. polecieć całą, czteroosobową rodziną za 300 zł do Wiednia (bilety w dwie strony oczywiście) czy za 250 zł kupić bilety do Malmö.

Nie przywiązuj się sztywno do jednego terminu

Jeśli masz taką możliwość, to nie fiksuj się na jednym terminie. Czasami wystarczy wybrać lot tydzień wcześniej czy później, żeby zapłacić dużo mniej.

Zapisz się do newsletterów

Przewoźnicy często informują za ich pośrednictwem o promocjach.

Zwróć uwagę na kluby lojalnościowe

Zapisanie się do nich często wiąże się z początkową opłatą, ale jeśli planujesz w roku więcej niż jedną podróż, to warto to rozważyć. Np. w WizzAirze członkowie klubu dostają zniżkę na każdy lot. W zeszłym roku koszt karty zwrócił nam się w ten sposób już przy pierwszym locie.

Wizy, szczepienia i bezpieczeństwo

Jeśli planujesz dalszy, bardziej egzotyczny wyjazd, to przed kupnem biletów koniecznie sprawdź, czy nie będzie potrzebna Ci wiza lub szczepienia. Upewnij się także na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych (https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych), czy w danym miejscu jest aktualnie bezpiecznie.

2. Zarezerwuj nocleg

Najczęściej korzystamy z booking.com. Sprawdzamy także ceny bezpośrednio na stronach hoteli, bo zdarza się, że tam są niższe. Wielu zwolenników ma także Airbnb. Na nasze oko Booking ma największy wybór, bo znajdziemy tam zarówno hotele, jak i apartamenty, pensjonaty, domy czy hostele. O czym warto pamiętać korzystając z platform tego typu?

Używaj filtrów

Szukając miłego i komfortowego  noclegu, zawężamy wyszukiwanie tylko do takich, które w skali 1-10 mają ocenę powyżej 8. Trudno uświadczyć miejsca, które są oceniane poniżej 6, więc ta 8 nie jest aż tak wygórowana jak się może wydawać. Taka ocena to nie żaden luksus, a raczej duża szansa na to, że wybrane przez nas miejsce będzie czyste, schludne, a właściciel czy obsługa nie będą gburowaci.

Sprawdź lokalizację

Jeśli jedziesz do większego miasta i nastawiasz się na zwiedzanie głównych atrakcji, to zwykle większość z nich znajduje się w okolicach centrum, dlatego nocleg w tej części miasta wydaje się być sensowny. Duży plus jest taki, że nie tracisz wtedy czasu i pieniędzy na dojazdy, bo do większości miejsc możesz dojść pieszo. W centrach miast mniej sensowne bywają ceny, więc jeśli Twój budżet nie jest bardzo wysoki, to warto rozszerzyć krąg poszukiwań nieco dalej od ścisłego centrum. Duże miasta są zazwyczaj świetnie skomunikowane, więc nie bój się podróżowania komunikacją miejską. Za granicą lubimy podróżować metrem, bo to szybki i prosty sposób na przemieszczanie się, często wybieramy więc nocleg blisko stacji metra.

Przeczytaj opinie

W hotelu jest remont i jest głośno, okolica jest słabo oświetlona i niebezpieczna, właściciel mieszkania jest niemiły i trudno się z nim dogadać – tego nie przeczytasz w oficjalnych opisach, tego dowiesz się z opinii gości. Pojedyncze opinie nie muszą o niczym świadczyć, ale jak 10 osób pisze, że w hotelu śmierdzi, to coś jest na rzeczy.

Obejrzyj zdjęcia

Decydując się na konkretny pokój, zobacz koniecznie jego zdjęcia. Bo „apartament typu deluxe” wcale nie musi wyglądać tak efektownie jak brzmi. My raz nacięliśmy się przy hotelu w Nicei. Wybraliśmy pokój z widokiem na morze. Widok, owszem, był. Pomiędzy dwoma wysokimi budynkami po drugiej stronie ulicy widać było kawałek morza. Drugie okno zaś wychodziło na ścianę sąsiedniego budynku.

Sprawdź godziny zameldowania i wymeldowania

Lepiej mieć pewność, że hotelowa recepcja będzie czynna lub właściciel wynajętego przez Ciebie apartamentu będzie mógł przekazać Ci klucze, mimo bardzo wczesnej lub późnej pory dotarcia przez Ciebie na miejsce.

Sprawdź udogodnienia dla dzieci

Jeśli podróżujesz z maluchami, upewnij się, że w cenie masz takie udogodnienia jak np. wstawienie do pokoju dziecięcego łóżeczka. Niektóre hotele liczą sobie za to nawet 10 euro za dobę, w wielu zaś jest to bezpłatne.

Rezerwując hotel, zaoszczędź na następny lot

Jeśli kupisz lot przez WizzAira lub Ryanaira, to noclegu warto szukać przez strony tych linii. Dzięki ich współpracy z Bookingiem lub podobnymi wyszukiwarkami, od każdej rezerwacji naliczane są punkty, które przełożą się na zniżki przy kolejnych lotach. Mówimy o 5% wartości całej rezerwacji. Czyli jeśli Twój nocleg kosztował np. 1000 zł, odłożysz 50 zł do wykorzystania przy kupnie kolejnych biletów lotniczych.

3. Sprawdź opcje transportu z lotniska

Aby uniknąć niepotrzebnego stresu i zamieszania po wylądowaniu, warto wcześniej sprawdzić, w jaki sposób dostaniesz się z lotniska do hotelu.

Taksówka to ostateczność

Najłatwiejszy środek transportu, który podwiezie Cię pod same drzwi. Odstrasza jednak bardzo wysoka cena takiej przyjemności. My z nich nie korzystamy.

Korzystaj z transportu zbiorowego

Zdecydowana większość lotnisk, na których lądowaliśmy była dobrze skomunikowana z centrami miast. Warto więc korzystać z pociągów czy autobusów, które przewiozą Cię w rozsądnej cenie (zwykle kilka euro za bilet).

Sprawdź komunikację miejską

Może się bowiem okazać, że do tego samego miejsca w centrum dojedziesz nie tylko autobusem lotniskowym, ale także miejskim, który będzie tańszy. Przykładem jest Wiedeń, gdzie z lotniska do centrum podróżowaliśmy pociągiem kolei austriackich zamiast pociągu lotniskowego, oszczędzając w ten sposób blisko 10 euro na bilecie (2,30 euro vs 12 euro).

Informacji szukaj na oficjalnych stronach miejskich

Tam można liczyć na najbardziej aktualne dane. Jeśli informacje czerpiesz z blogów czy artykułów, sprawdź, czy teksty zostały napisane w ostatnich miesiącach, a nie np. pięć lat temu.

4. Wyrób kartę EKUZ i kup ubezpieczenie podróżne

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) daje prawo do skorzystania w innym kraju UE z opieki medycznej na koszt NFZ. Więcej przeczytacie tutaj: http://www.nfz-warszawa.pl/dla-pacjenta/zalatw-sprawe-krok-po-kroku/jak-wyrobic-karte-ekuz/.

Dodatkowo warto zainwestować w ubezpieczenie podróżne. Można je wygodnie kupić przez internet, kosztuje niewiele, a dzięki niemu będziesz mieć spokojną głowę podczas wyjazdu.

5. Zastanów się, co chcesz zobaczyć

Spontaniczne zwiedzanie czy chodzenie po mieście według ustalonego wcześniej planu? Wiele zależy od osobowości i preferowanego stylu podróżowania. My lubimy poznawać nowe miejsca dosyć spontanicznie, nie przygotowując przed wyjazdem dokładnego planu zwiedzania. Zawsze jednak czytamy nieco o tym, co dane miasto ma do zaoferowania i na co należy zwrócić szczególną uwagę.

No to co, miłego planowania i wspaniałego wyjazdu 🙂

Iza i Michał